Heaventures Portföy Girişimlerinden BiSU, 100 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

Heaventures olarak yatırımcıları arasında bulunduğumuz BiSU girişimi, İntegral Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. BİSU Girişim Sermayesi Yatırım Fonu üzerinden nitelikli yatırımcıların katılımı ile 100 milyon dolar değerleme ile yatırım alarak unicorn olma yolundaki adımlarını güçlendirdi.

İlk olarak su siparişlerini dijitalleştiren bir girişim olarak faaliyete başlayan BiSU, 2019 yılında online market alanına da giriş yapmıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında BiSU Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kurmak için ilk adımını atmış olup, Ocak ayında katılma payı ihraç onayını almıştı.

Söz konusu yeni yatırım, İntegral Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. BİSU Girişim Sermayesi Yatırım Fonu üzerinden nitelikli yatırımcıların katılımı ile birlikte yatırımın birinci fazının ilk yarısı kapsamında gerçekleşti.

Hedef Türkiye’de ilk 10 unicorn’dan biri olmak

2021 yılının Eylül ayında 50 milyon dolar değerleme ile Heaventures’ın da yatırım yaptığı bir köprü yatırım turu gerçekleştiren BiSU’nun değerlemesi aradan geçen yaklaşık 1,5 yıllık süre içinde iki katına çıkmış oldu.

2022 yılını 650 milyon TL’ ye ulaşan satış hacmi ve 15 katlık ciro büyümesiyle tamamlayan online indirim marketi BiSU, Türkiye’nin ilk 10 unicorn’ undan biri olma hedefi doğrultusunda önemli bir adım atmış oldu. Gerçekleşen yeni yatırım, şirketin dağıtım yaptığı depo ağını genişletmek için kullanacak.

BiSU’nun damacana su pazar yeri olarak yola çıktığının fakat yaklaşık 1,5 yıl önce iş modelinde önemli bir dönüşüme gittiğinin altını çizen BiSU kurucusu Ergin Üner şöyle devam etti: “Eylül 2021’de İstanbul’un bazı bölgelerinde pilot olarak başladığımız yeni iş modelimizle, evlerimizde ihtiyaç duyduğumuz temel ihtiyaç ürünlerini çoklu paket ve ekonomik boylarda, kendi hızlı teslimat servisimizle müşterilerimize ulaştırıyoruz. Bugün 100’den fazla depomuzla birlikte, İstanbul’un yüzde 90’ından fazlasını kapsar hale geldik. Geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla, 400 bin aktif kullanıcıya ulaşırken, sadece 2022’de 5 milyon siparişi evlere ulaştırdık. Ciromuzu son bir yıl içerisinde 15 kat büyütürken, aynı dönemde 1.000 kişilik istihdam yarattık. 2023 yılında da hızlı büyümemizi devam ettireceğiz. 2022 sonu itibariyle 36 milyon dolar seviyesine ulaşan yıllık ciromuzu, gelecek yıl sonunda 5 katlık bir artışla yaklaşık 180 milyon dolar seviyesine yükseltmek istiyoruz. Diğer yandan, İstanbul’un tamamını kapsadıktan sonra, kendi hızlı teslimat uygulamamızı Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Eskişehir öncelikli olmak üzere farklı şehirlere de taşıyacağız. Tüm bu şehirlerle birlikte hedefimiz gelecek yıl sonuna kadar 420 depoya ulaşmak. 3 yıllık dönemde ise, Türkiye’de 1.000 depoyla faaliyet gösteren ve 10.000 kişiye istihdam sağlayan bir organizasyona dönüşmeyi hedefliyoruz. 2024 sonrasıyla birlikte ise, bu iş modelimizi, uygun yurt dışı lokasyonlarda da devreye alacağız.” dedi.

Gerçek ihtiyaçlara yenilikçi teknolojiler ile özgün çözümler

Heaventures’ın kurucularından Nurettin Şendoğan, “pazar ihtiyaçlarından doğan gerçek problemlere teknoloji ile yaratıcı ve sürdürülebilir çözümler üreten BISU girişiminin emin adımlarla ölçeklenmesi ve büyümesi bizleri sevindiriyor. Teknolojinin ihtiyaçları cevaplarken operasyonel karmaşıklığı azaltması, birim operasyon için ihtiyaç duyulan insan, araç ve sefer sayısını; ölçeklendikçe azalan bir şekilde optimize etmesi sürdürülebilir bir iş modelinin en önemli ön şartları. Yeni yatırımlarla birlikte BiSU ‘nun global büyüme serüveninin bir parçası olacağımız için çok mutluyuz” dedi.

JOIN NOW

Join the Heaventures